Cirrhitidae, Hawkfish
Drobní lovci vyhlížející z větví korálů
1. Štětičkovci dokáží vyskočit tak, že se odrazí ploutvemi
Tyto rybky žijí v tropických vodách Indo-Pacifiku a Atlantiku včetně korálových útesů Rudého moře v okolí Hurghady. Vyskytují se většinou na mělčinách, ale některé druhy můžeme najít i v hloubkách pod 30 metrů. Většina druhů štětičkovců dorůstá velikosti 7 - 20 centimetrů. Ačkoliv na první pohled nevypadají, sdílí mnoho morfologických znaků s ropušnicemi. Již anglický název této nevelké rybky - Hawkfish (ryba jestřáb) - napovídá, že se jedná o dravce. Obvykle sedí opřen o silné paprsky prsních ploutví nehybně na vyvýšeném korálu a vyhlíží svou kořist, kterou může být malý garnát nebo rybka. Jakmile si kořist vybere, bleskurychle startuje tak, že se odrazí svými ploutvemi a svou oběť v okamžiku polyká. Díky silným prsním ploutvím mohou tyto ryby bez újmy sedět i na žahavém "fire" korálu (žahavce). Při dospívání rybám zaniká plynový (plovací) měchýř, proto se pohybují tak, že spíše skáčou než plavou. Vzhledem ke své velikosti jsou štětičkovci velmi plaší, což je nevýhodou hlavně pro fotografy, v momentě kdy je kompozice ideální, rybka prchá. A odkud se vzal český (a latinský) název štětičkovci? Můžete si všimnout, že ostny hřbetní ploutve těchto rybek jsou obvykle zakončeny malými štětinkami.
2. Štětičkovci jsou hermafrodité
Štětičkovci jsou hermafrodité, pokud zemře dominantní samec, funkční samice se na něj změní. Samci i samice se od sebe neodlišují zbarvením. Štětičkovci vypouštějí pelagické jikry a mladé rybky dosahují poměrně velké velikosti.
3. Jaké štětičkovce vídáme při potápění v Hurghadě
V egyptské části Rudého moře se běžně vyskytují tři druhy. Nejčastěji se na ponorech setkáváme se Štětičkovcem Foresterovým (Paracirrhites forsteri), který často sedí shora na různých druzích tvrdých korálů, rád se zdržuje ve společnosti drobných rybek, jako jsou například Bradáči šupinoploutví a sapíni, kteří mu slouží jako potrava. Dalším zajímavě zbarveným druhem je Štětičkovec dlouhonosý (Oxycirrhites typus), který žije v symbióze s rohovitkami - gorgoniemi nebo černými koráli a to i ve větších hloubkách, například na lokalitě Small Giftun, kde ho můžeme nalézt během proudového ponoru v hloubce kolem 30 metrů. Dalším poměrně nenápadným druhem je Štětičkovec různoskvrnný (Cirrhitichthys aprinus).
Paracirrhites forsteri - Štětičkovec Foresterův |
Štětičkovec Foresterův mezi bradáči |
Oxycirrhites typus - Štětičkovec dlouhonosý |
Cirrhitichthys aprinus - Štětičkovec různoskvrnný |