Egypt - pyramidy Giza Pyramidy Giza 

Egypt

Egypt je arabská republika v severovýchodní Africe (malou částí též v Asii – Sinajský poloostrov). Zemí protéká řeka Nil. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem a na severovýchodě s Izraelem. Ze severu ho omývají vody Středozemního moře a z východu pak Rudé moře.

Egypt je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky. Většina z více než 100 milionů obyvatel žije okolo břehů řeky Nil na ploše 40 000 čtverečních kilometrů, kde se nachází jediná orná půda a velká města jako Káhira a Alexandrie. Většina nehostinné pouště Sahary je velmi řídce obydlena.  

Hurghada

Hurghada (arabsky: الغردقة- Al Ghardaqah) je egyptské přístavní město na pobřeží Rudého moře, ve kterém žije více než 200 tisíc stálých obyvatel. Začalo se rozvíjet teprve před několika desetiletími, dříve tu byla jen malá rybářská vesnice. Nyní je město největším egyptským turistickým centrem v oblasti Rudého moře. Hurghada je hlavním městem regionu nazvaného Red Sea a sídlí tu i jeho zastoupení. Centrum města se skládá ze 2 čtvrtí: El Dahar a El Sakalla. Mimo to se kolem pobřeží daleko směrem na sever i na jih rozkládá nepřeberné množství hotelů.

El Dahar je centrem starého města, kde pulsuje typický egyptský život, s množstvím místních obchůdků a také trhem zemědělských produktů. V této části potkáte více místních než turistů. Najdete tu kromě mnoha mešit i nově zbudovanou koptickou katedrálu sv. Shenoudy.

El Sakalla je známá jako turistická čtvrť s mnoha hotely, obchody, restauracemi i kluby otevřenými dlouho do noci. Za návštěvu stojí nový turistický přístav (new marina) s příjemnou atmosférou podobnou jihoevropským letoviskům. V její blízkosti najdete také nově zbudovanou mešitu gigantických rozměrů.

Na severu Hurghady najdeme hotely a nové obytné čtvrti El Ahia a El Helal a na jihu pěší zónu El Mamsha (Village road) a čtvrť El Kawsar.

Hurghada Velká mešita na Sakalle 

Turistika

Hurghada se stala oblíbenou destinací díky kombinaci vybudované infrastruktury pro turisty (okolo 250 hotelů) a přírodních podmínek - dlouhých písčitých pláží, podmořských korálových útesů, teplého a slunečného podnebí a také možnosti výletů do Káhiry a Luxoru, které nabízí ke zhlédnutí mnoho staroegyptských památek (např. pyramidy v Gíze, chrámy v Karnaku a Luxoru nebo pohřebiště v Údolí králů a královen). Kromě výletů za historií nabízí Hurghada i výjezdy na moře, kdy je možné uvidět při šnorchlování nebo potápění bohatství a krásu korálových útesů. A pokud Vás neunaví ani to, můžete strávit večer popíjením typického egyptského čaje a kouřením vodní dýmky – šíši v některé z mnoha restaurací v centru Hurghady anebo navštívit některý z nočních klubů.

Podnebí

Vzhledem k poloze Hurghady je tu podnebí na pomyslné hranici mezi typicky pouštním a subtropickým. Průměrná roční teplota 25 °C a slunečné počasí udělali z Hurghady velmi oblíbené letovisko navštěvované turisty po celý rok. V "klasickém létě", tedy cca od května do září zde teploty denně přesahují 30 °C, v červenci a v srpnu občas i 40 °C. V noci teplota neklesá pod 25 °C. Díky především větrnému a relativně dost suchému vzduchu se dá horko vydržet. Další "léto", trvající od října do dubna se vyznačuje vyšší vlhkostí vzduchu, tím se samozřejmě zvyšuje také teplotní index. V říjnu, listopadu, březnu a dubnu denní teploty obvykle dosahují 20-27 °C, v noci je kolem 20 °C. Nejchladnější měsíce jsou prosinec, leden a únor.


Měsíc I II III IV V VI
Vzduch 20°C 22°C 24°C 28°C 32°C 38°C
Voda 22°C 22°C 23°C 24°C 25°C 26°C
Měsíc VII VIII IX X XI XII
Vzduch 39°C 40°C 36°C 32°C 25°C 21°C
Voda 27°C 29°C 28°C 26°C 25°C 23°C

  
Další místa v okolí Hurghady

El Gouna

El Gouna je turistické městečko, které začal budovat od roku 1996 egyptský bussinesman Sameh Sawieras. První byl zbudován jediný hotel s kapacitou 200 pokojů uprostřed pouště 22 km severně od Hurghady. Město má nyní svou atmosféru, je protkané množstvím uměle vybudovaných mořských kanálů. Na jeho teritoriu je velké golfové hřiště a nyní již množství hotelů, kavárniček a obchodů.

Makadi Bay

Makadi Bay leží asi 30 km jižně od Hurghady. Je to také místo, které existuje jen několik let. Okolo romantického zálivu bylo vybudováno 15 velkých hotelových komplexů. Z břehu přístupné korálové útesy nabízejí možnost šnorchlování či potápění.
 

Mohlo by Vás zajímat:

Hurghada
+34°C

Max.: +35°

Min.: +34°

pá, 12.07.2019