V této části naleznete články a informace o Rudém moři, o jeho faunělokalitách, korálových útesech a vracích v egyptské části moře, na kterých se můžete potápět. A také pár rad a obecných informací o potápění. Vyberte si, co Vás zajímá:

 

Několik faktů o Rudém moři

Rudé moře - EgyptRudé moře je součástí Indického oceánu a formovalo se jako dlouhý záliv oddělující Afriku a Asii. Vzniklo oddálením tektonických desek, které začalo během Eocenu a akcelerovalo v Oligocenu. Arabský poloostrov se tak odtrhl od rohu Afriky a vzniklou proláklinu zalilo moře. Rudé moře je obklopeno řadami pouštních hor, které svědčí o vulkanické činnosti, která tuto krajinu vytvářela.

Rudé moře patří mezi nejslanější moře světa, v jeho severní části salinita dosahuje až 42‰. Je to způsobeno vysokou teplotou vzduchu a díky tomu značnému odpařování vody, také velmi nízkými srážkami, dále tím, že se do Rudého moře nevlévají řeky a také úzkým spojením s Indickým oceánem. Pro srovnání běžná salinita moří je 35‰.

Rudé moře je dlouhé více než dva tisíce kilometrů, avšak široké průměrně méně než tři sta kilometrů (nejširší místo 306 km). Nejhlubší místa dosahují více než dvou kilometrů (nejhlubší místo 3040 m). Avšak zhruba 40% rozlohy Rudého moře je dosti mělká, nepřekračujte hloubku 100 metrů, 25% dosahuje hloubek nižších než 50 metrů. Jen přibližně 15% Rudého moře má hloubku přesahující 1000 metrů.

Klimatické podmínky zde umožňují život korálovým útesům, které vynikají obrovskou pestrostí a rozmanitostí druhů a to zejména v severní polovině Rudého moře, právě v té části, která je nám snadno i rychle dostupná. Teplota vody v létě dosahuje až 30°C a v zimě neklesá pod 20°C. Takže Vás zveme v jakékoli roční době k jeho průzkumu při potápění...

Odkud se vzal název Rudé moře

Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje, máme tu ovšem několik teorií.

  • Voda Rudého moře má evidentně různé odstíny modré, od tyrkysové až po tmavě modrou (záleží na hloubce). Avšak v době, kdy kvete sinice Trichodesmium erythraeum, můžeme na hladině zaznamenat plochy červeno-hnědé barvy.
  • Staří řekové nazývali moře Eritrean Sea a slovo „erithros” má v latině význam "červený".
  • V některých starověkých jazycích se užívali barvy pro označení světových stran (lid Achaemenids). Červená barva označovala jih. Moře ležící na jihu mohlo přebrat název od geografického směru.
  • Skály na některých částech pobřeží nebo na některých ostrovech obsahují oxid železitý, který jim dává červeno-hnědou barvu.

Dovolená u Rudého moře

Egyptská část Rudého moře nabízí pobytové zájezdy do turistických letovisek na jeho pobřeží jako jsou Hurghada, Safaga, Marsa Alam, či na Sinajském poloostrově Sharm El Sheikh nebo Dahab. Potápěči si mohou zvolit i týdenní pobyt na safari lodi a tak návštěvu vzdálenějších útesů jako jsou Brother Islands, Daedalus Reef, Rocky Island, Zabargad Island, Elphinstone, St. Jones a nebo severní část Rudého moře přitažlivou četnými vraky. Výhodou je, že do turistických letovisek v Egyptě doletíte jen za o něco málo více než čtyři hodiny. Teplota vody se v zimních měsících pohybuje okolo 20°C a v letních měsících stoupá k teplotám okolo 30°C, což umožňuje celoroční provoz potápěčských center a tak i výběr pro Vás toho nejvhodnějšího období.
 
Tabulka s průměrnými teplotami vzduchu v Hurghadě >>

Rudé mořeRudé moře 
Autor textu/fotografií: Pavla Charousková