Pomacanthidae, Angelfish
Jedni z nejbarevnějších obyvatel korálových útesů
1. Pomcům vyrůstá ze skřelí osten
Pomci obývají mělké vody korálových moří. Celkově se vyskytuje přes 80 druhů těchto ryb. V Rudém moři na útesech v okolí Hurghady se běžně setkáváme se 6 druhy. Jsou to blízcí příbuzní klipek, stejně jako oni mají zploštělé tělo, malá ústa a jsou výrazně zbarvení, vlastně jsou to jedny z nejbarevnějších ryb. Od klipek se odlišují tím, že ze skřelí, které chrání žábry, vyrůstá osten (všimněte si na fotografiích). Od toho také odvozujeme název čeledi Pomacanthidae, v řečtině slovo „poma“ znamená krytí a „akantha“ osten. Průměrná velikost těchto ryb je 20 až 40 centimetrů.
2. Pomci mohou změnit pohlaví
Čím se pomci se živí, záleží na druhu, může to být zooplankton, drobní bezobratlí živočichové, vláknité řasy, houby nebo pláštěnci. Jsou to denní živočichové a v noci spí v různých štěrbinách v útesu. Pomci jsou obvykle teritoriální. Některé druhy jsou samotářské, formují monogamní páry nebo žijí ve skupinkách s jedním dominantním samcem a několika samicemi. Pomci jsou protogynní (postupní) hermafrodité, to znamená, že samice může změnit pohlaví a nahradit tak dominantního samce.
3. Mladí pomci mají odlišné barvy a vzory
Pomci vypouštějí jikry přímo do volné vody, které se tak stávají součástí planktonu a mnoho z nich tak slouží jako potrava pro jiné ryby. Na mladých pomcích je zajímavé to, že často mohou mít velmi odlišné zbarvení i vzory než dospělí jedinci. Například mládě pomce císařského má na těle soustředné modro-bílé kruhy, které směrem k hlavě přecházející ve vertikální pruhy, tělo dospělého jedince však zdobí modro-žluté horizontální pruhy (na fotografii výše je dorůstající jedinec, je již vidět barevná proměna). Ryby se mohou dožít i více než 10 let.
Pomacanthus imperator - pomec císařský |
Pomacanthus imperator - pomec císařský - dospívající |
Pomacanthus diacanthus - Pomec královský (paví) |
Pomacanthus diacanthus - Pomec královský - mladý |
4. Jaké pomce vídáme při potápění v Hurghadě
V Rudém moři se často setkáváme s velkým Pomcem císařským (Pomacanthus imperator) - až 40 cm nebo pestrým Pomcem královským (Pomacanthus diacanthus) - až 25 cm. Pomce skvrnitého (Pomacanthus maculosus) - až 50 cm nebo Pomce arabského (Pomacanthus asfur) - až 40 cm, ten nebývá vidět příliš často, můžeme potkat například na vracích. Dále se zde vyskytují nepříliš nápadní Pomec rudomořský (Apolemichthys xanthotis) - až 25 cm nebo Pomec trpasličí (Centropyge mutispinis) - 10 cm. Setkáváme se také s Pomcem lyroocasým (Genicanthus caudovittatus) s pro pomce netypickým tvarem těla a odlišně zbarvenými pohlavími dorůstajícím až 20 cm.
Pomacanthus maculosus - pomec skvrnitý |
Pomacanthus asfur - pomec arabský |
Apolemichthys xanthotis - pomec rudomořský |
Centropyge mutispinis - pomec trpasličí |
Genicanthus caudovittatus - pomec lyroocasý - samec |
Genicanthus caudovittatus - pomec lyroocasý - samice |