Mullidae, Goatfish
Ryby s vousy při odpočinku mění barvu
1. Vousy parmic slouží jako chemické receptory
Ryby čeledi Parmicovití (Mullidae) jsou rozšířené v tropických a subtropických mořích, najdeme je i v egyptské části Rudého moře. Je těžké zaměnit je s jinými druhy ryb, dorůstají zhruba 30 centimetrů, mají protáhlé šupinaté tělo a dva vousky na bradě. Odtud se vzal jejich anglický název goatfish (ryba koza). Vousy jim slouží jako chemické receptory, pomocí kterých vyhledávají potravu v písku. Živí se především benetickými bezobratlými živočichy. Když vidíme pod vodou při potápění oblak rozvířeného písku, s největší pravděpodobností si Parmice Forskalovi (Parupeneus forsskali) nebo žlutopásé (Mulloides flavolineatus) hledají svou potravu. Obvykle je následují jiné ryby, například kněžíci nebo pyskouni, kteří ze spolupráce s parmicemi profitují a vyjídají jimi vyhrabané živočichy.
Mulloides vanicolensis - Parmice žlutoploutvé |
Mulloides vanicolensis - Parmice žlutoploutvé |
2. Jaké parmice vídáme při potápění v Hurghadě
Na některých korálových útesech v okolí Hurghady, například na Gottě Abu Ramada můžeme v malé hloubce vidět velká hejna Parmic žlutoploutvých (Mulloides vanicolensis) čítající stovky kusů. Jsou to jediné parmice, které plavou ve volné vodě. Často se do hejna přimísí i ryby nepříbuzných druhů. Většina dalších druhů parmic se však drží nade dnem nebo na dně. Zajímavé je, že některé druhy parmic mění barvu, když nejsou aktivní. Můžete si všimnout, že když parmice leží na dně, snaží se maskovat a na těle se jim objeví vzor podobný písku. Jakmile jsou vyrušeny, zvednou se a jejich barva se okamžitě změní. Také v noci mohou parmice vypadat jinak.
Největší druh Parmice žlutosedlá (Parupeneus cyclostomus) dorůstá až 50 centimetrů. Tyto parmice mohou být zbarveny jasně žlutě nebo do fialova. Tvoří několikačlenná hejna a při lovu spolupracují, mohou také spolupracovat s jinými predátory. Tyto parmice nehledají svou potravu v písku. Jejich kořistí jsou mimo jiné menší rybky, které vyhánějí ze štěrbin v útesu. Celé hejno se pohybuje velmi rychle a připomíná smečku divokých psů. Při svém honu občas narazí na chobotnici. Nejspíš chtějí vytěžit z toho, že jim chobotnice nažene kořist, která se skrývá v děrách. Ale vypadá to tak, že chobotnici spíš obtěžují.
Parupeneus cyclostomus - Parmice žlutosedlá s chobotnicí |
Parupeneus cyclostomus - Parmice žlutosedlé na lovu |
Parupeneus cyclostomus - Parmice žlutosedlá |
Parupeneus forsskali - Parmice Forskalovi |
Parupeneus barberinus - Parmice pruhooká ve dne |
Parupeneus barberinus - Parmice pruhooká v noci |