Carangidae, Trevallies a Scombridae, Tunas
Rychlí stříbrní predátoři lovící ve volné vodě
1. Kranasové loví ve skupinách ve volné vodě
Dravé ryby čeledi Kranasovitých (Carangidae) najdeme ve všech tropických a subtropických mořích včetně egyptské části Rudého moře. Jednotlivé druhy kranasů se od sebe příliš neodlišují co se týče tvaru těla a zbarvení, které je obvykle stříbrné. Jejich tělo je stavěno pro rychlé plavání, je bočně zploštělé a k pohybu slouží zejména vykrojený ocas tvaru půlměsíce. Kořen ocasní ploutve je navíc zpevněný kostěnými destičkami. Zuby těchto predátorů jsou malé a ostré, dokáží doširoka rozevřít ústa a tak polknout celou rybu. Často loví ve skupinách, krouží kolem hejna ryb (například chňapalů rudomořských) a chytají ty, které se pokouší z hejna uniknout. Z lodi můžeme občas pozorovat, jak voda vře a mořští ptáci loví ryby, které se snaží kranasům uniknout směrem nahoru. Co se týče potravy, někteří kranasové nepohrdnou ani hlavonožci nebo korýši. Jikry kranasů jsou pelagické. Pro zajímavost: mláďata Kranasů zlatých (Gnathanodon speciosus) jsou zbarvena jasně žlutě s černými pruhy a drží se ve společnosti větších živočichů jako například velkých kaniců, rejnoků nebo murén.
Gnathanodon speciosus - Kranas zlatý |
Kranas zlatý - mladé rybky se starou murénou |
2. Jaké kranasy vídáme při potápění v Hurghadě
Na útesech v okolí Hurghady můžeme často při potápění pozorovat menší Kranasy oranžovoskvrnné (Carangoides bajad), kteří dorůstají 55 cm, mohou mít stříbrnou barvu nebo mohou být celí téměř žluto-oranžoví. Tito kranasové loví ve skupinách u korálových věží obsypaných bradáči a jinými drobnými rybkami. Jsou schopni se přímo vrhnout pro kořist, která se snaží ukrýt ve štěrbině útesu. Můžeme také vidět Kranasy modroploutvé (Caranx melampygus) dorůstající až 1 metr, Kranasy modropruhé (Carangoides ferdau) až 70 centimetrů dlouhé, kteří vyhledávají lokality s hlubokými stěnami a proudy. Dále tu máme Kranase obrovského (Caranx ignobilis), který dorůstá až 170 centimetrů, Kranase žlutoskvrnného (Carangoides fulvoguttatus) až 120 cm nebo Kranase velkookého (Caranx sexfasciatus) až 85 cm. Také zde žije Vidlatka stříbřitá (Trachinotus blochii) neboli pompano dlouhá 110 cm s vysokým čelem a zlatými ploutvemi, která se vyskytuje zvláště na mělkých útesech jako například Shaab Sabina.
Caranx ignobilis - Kranas obrovský |
Carangoides ferdau - Kranas modropruhý |
Carangoides bajad - Kranas oranžovoskvrnný |
Carangoides bajad - Kranas oranžovoskvrnný |
Carangoides fulvoguttatus - Kranas žlutoskvrnný |
Caranx sexfasciatus - Kranas velkooký (samec při tření mění barvu ze stříbrné na téměř černou) |
Caranx melampygus - Kranas modroploutvý |
Trachinotus blochii - Vidlatka stříbřitá |
Makrely a tuňáci (Scombridae, Macrels, Tunas)
Kranasům se podobají zejména způsobem života makrely a tuňáci - Makrelovití (Scombridae). Jsou to také dravci, kteří se živí hejnovými rybami. Tvar těla mají spíše torpédovitý a za hřbetní a řitní ploutví směrem k ploutvi ocasní mají několik malých ploutviček připomínajících zuby pily. V okolí Hurghady můžeme pozorovat například Makrelu jednobarevnou (Gymnosarda unicolor) dorůstající více než 2 metry. Také hejna Makrelovek indických (Rastrelliger kanagurta) dlouhých 35 cm, které se živí planktonem. Když budeme mít štěstí, můžeme také potkat Tuňáka žlutoploutvého (Thunnus albacares), který dorůstá až 220 cm. Tuňáci mají ve svalech tepelné výměníky, kde udržují vyšší teplotu, což jim umožňuje dosahovat vysokých rychlostí (až 75 km/hod.).
Gymnosarda unicolor - Makrela jednobarevná - mladá |
Rastrelliger kanagurta - Makrelovka indická |