Chelonioidae / Sea turtles
Mořští plazi s ochranným krunýřem
1. Mořské želvy mají solné žlázy
V severní egyptské části Rudého moře se při potápění u korálových útesů setkáváme s několika druhy mořských želv z čeledi Karetovití (Chelonioidae). Želvy patří mezi nejstarší plazi na Zemi, žili zde už před více než 200 milióny let. Mořské želvy se liší od suchozemských tím, že mají solné žlázy. Ty jsou obdobou slzných žláz a slouží k vylučování soli z organizmu. Sůl do sebe mořské želvy dostávají, protože musí pít a pijí mořskou vodu. Zde je také vysvětlení, proč se říká „Plakat jako želva“. Když želvy vyjdou na břeh klást vejce, z očí ze solných žláz jim odkapává koncentrovaný solný roztok.
Mořské želvy mají tvar krunýře a končetiny uzpůsobené pohybu ve vodě. Krunýř má hydrodynamický tvar a končetiny slouží jako ploutve. Mořské želvy vyplouvají na hladinu, aby se nadechly. Jak často, závisí na jejich aktivitě. Mohou pod vodou vydržet i několik hodin zejména v noci, když spí, a to díky zpomalení tepové frekvence. Karety mají své podvodní příbytky, kde se v noci zdržují, jsou to převisy nebo jeskyňky v útesech a korálových věžích. Máme tak šanci vidět je na potápěčských lokalitách v Hurghadě na konkrétním místě a to hlavně během nočního ponoru nebo při potápění brzy ráno.
2. Mořské želvy patří mezi ohrožené druhy
Mořské želvy patří mezi kriticky ohrožené druhy. Kladou vejce na souši na plážích, kde na samice želv, vejce nebo čerstvě vylíhnutá mláďata čeká mnoho nástrah. Je to například zaplavení vajec, divocí psi, krysy, rackové a také samozřejmě lidé, kteří vejce sbírají nebo chytají samotné želvy. Turistický ruch rozmnožování želv také neprospívá. Malé želvy se líhnou většinou v noci. Aby se dostaly co nejrychleji do vody, orientují se podle odlesku měsíčního světla od mořské hladiny, mohou být dezorientované kvůli světlu vycházejícímu z jiných zdrojů. Nebo na pláži, na které želvy dříve skládaly vejce, vyrostl hotelový komplex. Také odpadky v moři způsobují problém. Želvy se živí mimo jiné medúzami a mohou si zmýlit svou běžnou potravu například s mikrotenovým sáčkem, do kterého Vám v Egyptě dají každý nákup.
Zajímavým faktem, týkajícím se rozmnožování je, že pohlaví je určeno teplotou při inkubaci vajíček. Při nižší teplotě (do 30 stupňů) se líhnou samci a při vyšší samice. Dospělý samec se odlišuje od samice tím, že má mohutnější a delší ocas. Karety se dožívají přibližně 50 let, některé druhy žijí i déle.
3. Jaké druhy mořských želv vídáme při potápění v Hurghadě
Se želvami se nejčastěji setkáváme na potápěčských lokalitách v okolí ostrovů Velký a Malý Giftun. U korálových útesů v Hurghadě je nejrozšířenější Kareta pravá (Eretmochelys imbricata). Bezpečně ji můžeme poznat podle čenichu připomínajícího zobák. Kareta pravá dorůstá přibližně 1 metr a váží až 80 kg. Tato želva má důležitou roli v ekosystému korálového útesu. Živí se například mořskými houbami, které jsou pro jiné živočichy jedovaté, a tak reguluje jejich rozšíření. Její potravou jsou také medúzy, žebernatky, pláštěnci, řasy, měkkýši nebo korýši. Často ji také vídáme, jak se krmí měkkými korály - laločníky druhu Litophyon arboreum, zvanými také brokolicové koráli. Občas mají tyto karety krunýř porostlý drobnými lasturami – svijonožci (skupina korýšů).
Dalším druhem, se kterým se můžeme při potápění v Rudém moři setkat, je Kareta obrovská (Chelonia mydas). Ta dorůstá velikosti 1,5 metru a váží až 190 kg. Na rozdíl od karety pravé má kareta obrovská zploštělejší čenich a pouze jeden pár „štítků“ mezi očima, kareta pravá má páry dva. Tyto karety se vyskytují zvláště na mělkých travnatých porostech a dospělí jedinci se živí převážně mořskou travou a řasami. Okusují konečky trávy a udržují tak travní porosty zdravé. Mladí jedinci se živí rybími jikrami, medúzami, houbami, měkkýši nebo korýši, vegetariány se stávají teprve v dospělosti. Tyto želvy mohou žít v symbióze se štítovci. Přirozenými nepřáteli dospělých mořských želv mohou být žraloci, například žralok tygří nebo dlouhoploutvý.
Eretmochelys imbricata - Kareta pravá |
Eretmochelys imbricata - Kareta pravá |
Eretmochelys imbricata - Kareta pravá |
Eretmochelys imbricata - Kareta pravá |
Chelonia mydas - Kareta obrovská |
Chelonia mydas - Kareta obrovská |