Gastropoda / Snails with shells

Homolice Conus textile

Plži mohou být jedovatí nebo naopak odolní proti jedům

V Rudém moři nalezneme několik velmi zajímavých druhů plžů, o kterých je dobré vědět více. Jsou to plži, kteří jsou specifičtí tím, že vylučují jedy, kyseliny a nebo jsou proti jedům odolní. Jedná se o pokračování článku o plžích s ulitou řazených do kmene měkkýšů (Mollusca), třídy plžů (Gastropoda), které můžeme najít při potápění na korálových útesech v okolí Hurghady.

1. Homolice

Homolice patří mezi nejjedovatější živočichy v Rudém moři, jed homolice dokáže usmrtit i člověka! Homolice má pěknou mušli kónického tvaru dorůstající přibližně 10 centimetrů. Její radula, orgán měkkýšů určený k příjmu potravy, je přeměněna na jakýsi chobot. Ten je schopna natočit a vystřelit z něj v jakémkoli směru chitinovou harpunku, která obsahuje tak zvaný conotoxin - neurotoxický jed lišící se podle druhu homolice. Obvykle používá homolice harpunu k lovu ryb, jiných předožábrých plžů a dalších živočichů, ale může posloužit i k obraně. Zásah touto harpunou může způsobit otupělost, paralýzu, urychlení srdeční činnosti, selhání respiračního systému a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Homolice je nočním predátorem, ve dne odpočívá a skrývá se v útesu nebo v písku. V písku však může být ukryta i při nočním lovu a vlnící se radulou lákat kořist. V Rudém moři se vyskytují různé druhy homolic, mezi nejjedovatější patří větší druhy živící se rybami a plži, je to homolice mapová (Conus geographus) a homolice síťkovaná (Conus textile). Dále se tu vyskytuje například homolice tečkovaná (Conus arenatus), která se živí mořskými červi - mnohoštětinatci a není příliš nebezpečná.

2. Sudanka

Na nočním ponoru máme šanci spatřit dalšího zajímavého plže - sudanku kropenatou (Tonna perdix), nočního lovce mořských okurek, tedy sumýšů. Dorůstá až 22 cm a dokáže se pohybovat velmi rychle, takže kořist jí jen tak neuteče. Vyčuchá ji pomocí svého chobotu tak, že do něj vsává vodu a ochutnává ji. Při pojídání svých obětí sudanka chobot mnohonásobně zvětší a vsává oběť dovnitř. K rozkládání vápenatých schránek kořisti slouží sudance agresivní zažívací tekutina obsahující kyselinu chlorovodíkovou a sírovou. Tuto tekutinu vystříkne plž též po vylovení.

3. Tritonka

Dalším nočním a poměrně vzácným plžem je tritonka indická (Charonia tritonis). Je to jeden z největších plžů vyskytujících se v Rudém moři, může dorůst velikosti až 60 cm. Je přirozeným nepřítelem hvězdic trnových korun (Acanthaster planci), které jsou vybaveny ostrými jedovými trny. Tyto hvězdice jsou při přemnožení hrozbou korálového útesu. Vyjídají totiž z tvrdých korálů korálové polypy a tak vlastně koráli zabíjejí. Pokud biologický systém zůstane v rovnováze, hvězdice sice zničí nějaké korály, ale na nich mohou vyrůst nové, to je přirozené. Zpět k tritonce, plž je zřejmně imunní vůči toxinům trnové koruny. A je schopen svůj chobot dostat pod hvězdici a tak jí zkonzumovat od její měkké, trny nechráněné strany.

Takže ještě pořád přemýšlíte o tom, že si z moře vylovíte nějakou tu mušličku? A to jsme ještě ani nezmínili pokuty, které Vás čekají, pokud budete s mušlemi přistiženi v Egyptě na letišti ;-).

Předchozí... Podívejte se také na úvodní článek o plžích s ulitou.

Další živočichové, kteří si budují pevnou schránku - lasturu, která je však dvoudílná, jsou mlži.

Conus arenatus - Homolice tečkovaná
Conus arenatus - Homolice tečkovaná
Tonna perdix - Sudanka kropenatá
Tonna perdix - Sudanka kropenatá
Charonia tritonis - Tritonka indická
Charonia tritonis - Tritonka indická
Acanthaster planci - Hvězdice trnová koruna
Acanthaster planci - Hvězdice trnová koruna

Fotografie byly pořízené tak, jak jsme mušle pod vodou našli.

 

Mohlo by Vás zajímat: