Proč se potápět v HurghaděJiž více než deset let pracuji jako instruktor potápění v potápěčském centru v Hurghadě v Egyptě. Mnohým jsem pomohla naučit se potápět (projít základním kurzem potápění OWD) nebo dále rozvíjet potápěčské dovednosti (na potápěčských kurzech AOWD, specializacích a dalších). S jinými jsem se prostě potápěla u korálových útesů Rudého moře zejména v okolí Hurghady. Vždy jsem přemýšlela o tom, proč se lidé potápí.

Proč se lidé potápějí

Motivace jsou zajisté různé. Jediné, čím si mohu být jistá, je moje vlastní motivace, která mě vedla k absolvování základního kurzu potápění. Už jako malá jsem ráda trávila čas ve vodě. Začala jsem šnorchlováním v Chorvatsku, snažila jsem se potopit čím dál tím hlouběji. Naštěstí jsem věděla, jak vyrovnat tlak v uších, takže mé první pokusy o freediving byly zdařilé. Jediné, co mi vadilo, bylo to, že se musím každou chvíli vynořovat na hladinu, abych se nadechla. Ale přece je možné zůstat déle pod vodou – stačí se naučit potápět s přístrojem!

Lidé se potápějí, protože se cítí ve vodě dobře, rádi pozorují přírodu nebo mají známé, kteří jim o potápění vyprávějí zajímavé příhody. Jiní si chtějí něco dokázat nebo překonat svůj strach (osobně nejsem přesvědčená, že je to dobrá motivace). Mnoho lidí se začalo potápět, protože na dovolené v exotických zemích objevili, že potápění není těžké a rozhodli se v tom pokračovat.

Potápějí se také osoby postižené, zejména ti, kteří mají problémy s pohybovým aparátem. Má nevelká zkušenost říká, že takoví lidé se pod vodou cítí volní, svobodní a přestanou vnímat omezení, které mají na souši.

Jak se naučit potápět a stát se potápěčem

Je to snadné. Stačí absolvovat kurz potápění pro začátečníky (OWD - Open Water Diver). Kde se školit, u jakého instruktora potápění, v jakém potápěčském centru, to je téma na samostatnou diskuzi. Pro začátek se stačí zamyslet nad odpovědí na tyto otázky:

  • Umíte plavat?
  • Máte rádi vodu?
  • Líbí se Vám nápad trávit čas pod vodou?

Pokud je Vaše odpověď Ano, je čas se zapsat na potápěčský kurz OWD. Krok za krokem se naučíte teorii, dovednosti pod vodou a začnete s ponory na volné vodě. Během kurzu potápění se také dozvíte, jak vybrat potápěčskou výstroj. Díky tomu budete moci po ukončení kurzu přemýšlet o zakoupení vlastní výstroje. A pokud se rozhodnete s tím počkat, většina potápěčských základen nabízí zapůjčení potápěčského vybavení.

Pokud si nejste jisti, že se Vám potápění zalíbí, potápěčská základna Vám může nabídnout ponor na zkoušku. Pak teprve můžete pokračovat kurzem potápění. Zda je dobrý nápad absolvovat potápěčský kurz u moře, záleží na tom, co Vás láká a jaké máte další plány, co se potápění týče.

Co Vám přinese potápění

Pro mnoho lidí se potápění stane celoživotní vášní. Potápí se celé rodiny, ale také jednotlivci, kteří na svých výpravách za potápěním poznávají jiné potápěče. To znamená, že není třeba mít potápěčského partnera, v potápěčském centru můžete poznat další lidi, kteří se potápí.

Pod vodou se cítíme lehcí a svobodní (samozřejmě, pokud už se umíme potápět). Potápění je způsob, jak relaxovat a zapomenout na každodenní starosti.

Mnoha lidem jde o pozorování přírody. Korálové útesy v Rudém moři okolo Hurghády jsou plné života, jsou tu měkké i tvrdé koráli, množství různých druhů ryb, chobotnice, rejnoci, želvy i delfíni. To vše můžeme na ponoru potkat a prohlédnout. Život na útesu se v průběhu času mění, objevují se mladé rybky, v různých obdobích připlouvají různí živočichové, a tak i přesto, že se potápíme na stále stejných potápěčských lokalitách v okolí Hurghady, máme šanci prožít nové zážitky.

Jsou také lidé, které láká hloubkové potápění, potápění na vracích nebo v jeskyních. Každý potápěč má šanci najít to, co ho zajímá.

Jestli přemýšlíte o potápění, nemá smysl čekat. Zapište se na kurz potápění PADI OWD v potápěčském centru v Hurghadě, kde můžete absolvovat kurz česky. A začněte se potápět. Tato vášeň spojuje mnoho lidí. Na potápěčské základně v Hurghadě jsme celý rok a jsou to jen čtyři hodiny letu letadlem...

 

Mohlo by Vás zajímat: