V jakém ročním období je nejlepší potápění v Rudém moři v Hurghadě?

Jako instruktor potápění pracující v Hurghadě často dostávám dotaz, kdy je nejlepší se přijet potápět do Hurghady. Každé roční období má svá specifika. Záleží jen na Vás, jaké podmínky Vám vyhovují a co máte rádi. V Egyptě v Hurghadě sezóna nekončí a můžete se potápět celý rok. Celoročně je slunečné počasí a teploty vyšší než 20 stupňů, jak vzduchu tak i vody. Vliv na tepelnou pohodu má hlavně vítr, který obvykle nad mořem fouklá. Jeho intenzita se mění v průběhu celého roku. Vezměte v úvahu, že teplota v Rudém moři se s hloubkou téměř nemění. V letním období jsou o pár stupňů teplejší mělké laguny a v zimě naopak. Přečtěte si, co je typické pro různá roční období.

Potápění v Rudém moři na jaře Potápění v Rudém moři na podzim

Potápění v Rudém moři na jaře (duben, květen a červen)

Na jaře, jak vědomo, se všechno množí a dá se to říci i o rybách a mořských živočiších. V tomto období je všude obrovské množství rybího potěru. Na začátku jara jsou to droboučké rybičky, u kterých nejsme schopni určit druh. Velká hejna obklopují korálové věže a bloky, ve kterých maldé rybky mnohou nalézt skrýš. Na konci jara jsou korálové zahrady plné větších ryb. V červnu jsou některé korálové útesy kolem Hurghady přeplněné hejny pruhatců. Kolem útesů můžeme pozorovat predátory jako jsou murény nebo kanicové lovící tyto ryby.

Teplota vody v Hurghadě bývá na začátku jara 23 stupňů a na konci 26. V dubnu může být ještě trochu chladno, pokud fouká vítr. Proto vyšší potápěčská sezóna začíná teprve v květnu. Doporučujeme dlouhý neoprénový oblek 5 mm. Teplota vzduchu se pohybuje od 25 do 35 stupnů.

Potápění v Rudém moři v létě (červenec a srpen)

Mnoho lidí si myslí, že v létě je v Egyptě příliš horko. Na moři je však příjemně a ve vodě i pod vodou můžete “sedět”, jak dlouho chcete. U útesů je stále množství života. V létě například kladou jikry ostenci (triggerfish), kteří budují trychtýřovité hnízdo v písku a prostor v blízkosti a nad hnízdem si hájí. Větší druhy ostenců - Ostenec nazelenalý nebo žlutolemý na Vás může zaútočit a kousnout například do ploutve. Na konci jara a začátkem léta je větší šance vidět pod vodou delfíny nebo žraloky.

Teplota vody v Hurghadě bývá od 27 do 30 stupňů a vzduchu mezi 30 a 40 stupni. Na přímém slunci v závětří je opravdu horko, ale na moři Vás ochladí i slabý vánek. Můžete se potápět ve slabém 3 mm obleku i v krátkém a nepotřebujete tolik zátěže :). V období prázdnin jezdí často rodiny s dětmi.

Potápění v Rudém moři na podzim (září, říjen, listopad)

Podzim můžeme považovat za nejvyšší sezónu pro certifikované potápěče. Teplota vzduchu i vody je velmi příjemná, teprve ve druhé polovině listopadu začíná být chladno. Ryb a dalších mořských živočichů je také dost.

Teplota vody v Hurghadě se postupně stižuje a bývá mezi 28 do 25 stupni a vzduch mezi 35 a 25 stupni. Neoprén může být 5 mm.

Potápění v Rudém moři v zimě (prosinec, leden, únor, březen)

V zimním období je na moři větší klid. Potápěčů je méně, snad jen kolem Vánočních svátků jich trochu přibude. Voda se postupně ochlazuje a na některých lokalitách se objevují velcí rejnoci jako například trnuchy jemenské nebo mangrové.

Počítejte s tím, že se na loď budete muset obléct, aspoň mikinu s kapucí. Pokud fouká, doporučujeme si při převlékání z mokrého neoprénu najít místo na slunci a v závětří. Teplota vody na potápěčských lokalitách v Hurghadě je od 25 do 22 stupňů. V prosinci je voda teplejší než v březnu. Doporučujeme 7 mm neoprén, eventuálně 5 mm v kombinaci s neoprénovým tričkem a kuklou. Potápěčské rukavice nejsou potřeba. Vzduch má přes 20 stupňů, ale tepelná pohoda závisí hlavně na síle větru.

Mohlo by Vás zajímat: