Potápěči mohou nevědomě přispívat k odumírání korálových útesů

Opalovací krémy, některé složky v nich obsažené včetně UV filtrů mají nepříznivý vliv na korálové útesy a způsobují odumírání korálů. Tak potápěči, kteří užívají ochranné krémy proti slunci, mohou nechtěně negativně ovlivňovat podvodní ekosystém mimo jiné i v Rudém moři. Z mnoha studií vyplývá, že některé látky obsažené v opalovacích krémech poškozují korálové útesy.

Korálový útes Rudé mořeŠkodlivé účinky opalovacích krémů na korálový útes

Představte si, že pouhá jedna kapka určité substance vypuštěná do nádrže dpovídající velikosti šesti a půl olympijských bazénů (50mx25mx2,5m) ohrožuje korálový útes. Tato substance se nazývá oxybenzon (jiný název: beznofenon-3). Je to chemická sloučenina, která pohlcuje ultrafialové paprsky. Oxybenzon je u výrobců krémů populární díky své nízké ceně a je velmi často obsažen ve slunečních krémech, pleťových mlécích a balzámech. Potápěči, kteří tyto kosmetické přípravky používají, tak zanášejí oxybenzon do mořského prostředí.

Oxybenzon působí nepříznivě hned několika způsoby:

  • Koráli odumírají, protože se oxybenzon usazuje na útesu
  • Je narušena biologická rovnováha mořského ekosystému, koráli ztrácejí barvu, bělejí
  • Dochází k poškození genetického materiálu, DNA polypů a kvůli tomu se zmenšuje populace korálů
  • Způsobuje deformaci a nadměrný vzrůst korálových polypů

Škodlivé látky mají nepříznivý vliv na symbiózu na korálovém útesu. Koráli normálně žijí v symbiotickém vztahu s řasou zooxanthellae, která jim zajišťuje přísun živin.
Výzkumy negativního vlivu složek opalovacích krémů na podvodní prostředí byly prováděny například na Panenských ostrovech. Podle výsledků výzkumu oxybenzon ohrožuje také plankton a tedy způsobuje problém týkající se rozmnožování některých druhů ryb.

Další složky opalovacích krémů, které mají negativní vliv na vodní prostředí

Enzacamene - filtr UV (UV B) způsobuje, že se tvoří peroxid vodíku, který má negativní vliv mimo jiné na mlže a ježovky.

Nanočástice oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého mohou proniknout do vodních organismů, to způsobuje jejich menší odolnost v náročných podmínkách, což znesnadňuje jejich schopnost přežití.

Z výzkumů neziskové laboratoře Haereticus Environmental Laboratory vyplývá, že každoročně celosvětově proniká do korálových útesů 14 tun nebezpečných substancí z opalovacích krémů. Na Hawaji by kvůli tomu měli od roku 2021 jako první zakázat prodej kosmetiky obsahující oxybenzon a oktinoxát.

Jak se chránit, aniž bychom škodili korálovým útesům

Je možné používat například opalovací krémy, které jsou určené pro osoby s alergií nebo citlivou pokožkou, obsahující přírodní olej buriti (lisovaný za studena z palmy Mauritia flexuosa - Mauricie převislá) z řady Anthyllis. Najdete také jiné bio opalovací krémy a mléka, kde výrobci garantují, že jsou bezpečné pro korálové útesy. Samozřejmě také můžete zkontrolovat, jaké složky daný krém obsahuje. Dalším řešením je nevystavovat se přímému slunci nebo se chránit oděvem.

Potápěči jistě netvoří největší skupinu znečišťující podvodní prostředí opalovacími krémy, jelikož rádi tráví svůj čas pod vodou, ale budou prvními, kteří nepříznivý účinek zpozorují během svých ponorů na korálových útesech. Můžete argumentovat, že existují jiné významnější negativní vlivy na podmořský ekosystém jako globální oteplování, znečištění oceánů nebo nadměrný rybolov. Avšak pokud pouhá změna opalovacího krému může alespoň trochu pomoci korálovým útesům, není o čem přemýšlet, prostě svůj opalovací krém změňme.

Autor článku: Ewa Krawiec, překlad: Pavla Charousková

Autor textu/fotografií: Pavla Charousková