Žralok tygří v Hurghadě

Několik zajímavých faktů o žraloku tygřím

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier) z čeledi Modrounovití (Carcharhinidae), který se vyskytuje také v Egyptě v Rudém moři, je jedním z nejnebezpečnějších žraloků. Tento druh žraloka můžeme vidět i v okolí Hurghady, při potápění ho však vídáme velice zřídka. Má na svědomí 19% z obětí útoků žraloka na člověka, tyto události jsou však mimořádně vzácné. Dorůstá délky až 5 metrů a největší jedinci mohou dosáhnout váhy až 900 kg. Samice jsou větší než samci. Prostředím žraloka tygřího je otevřené moře, hluboké laguny a stěny útesů s dostatečným množstvím potravy. Tento žralok se živí doslova vším, jí různé ryby, jiné žraloky, delfíny, rejnoky, želvy, ptáky, korýše, savce a dokonce i různé smetí. Loví hlavně v noci. Během dne bývá ve větších hloubkách a v noci může vyplouvat i na mělčiny. Dožívá se více než 30ti, zřejmě až 50ti let. Můžeme ho poznat podle svislých pruhů na těle podobných tygřím, které s vyšším věkem mizí.

Rozmnožování tygřích žraloků

Samice žraloka tygřího se páří přibližně jednou za tři roky. Během samotné reprodukce drží samec samici zuby, aby zůstala v klidu, což je pro ní nepohodlné. Samice je březí o něco více než jeden rok. Tento druh žraloka je jako jeden z mála vejcoživorodý. To znamená, že se malý žralok v těle matky vyvíjí ve vejci, nikoliv v placentě. Samice však rodí živá mláďata a v Rudém moři je to v období od dubna do července. Může přivést na svět až 80 malých žraloků. Při oplodnění je v těle matky kolem 80 embryí, z nich se však většinou vyvine méně. Samice porodí obvykle třicet mláďat velkých zhruba 50 až 70 centimetrů. Co je zajímavé a výjimečně u žraloků, žraloci tygří se starají o svá mláďata, která pravděpodobně zůstávají se svou matkou až šest měsíců. Matka chce po porodu ochránit svá mláďata a z toho důvodu hledá místo na mělčině s horší viditelností.

Útok žraloka tygřího v Hurghadě

8.června 2023 v odpoledních hodinách došlo na veřejné pláži Dream Beach v centru města k fatálnímu útoku žraloka. Jednalo se o březí samici, která byla za krátko ulovena a zabita. Při průzkumu jejích vnitřností bylo potvrzeno, že se jednalo opravdu o žraloka, který zaútočil. Samice pravděpodobně hledala místo, kde by mohla vrhnout své mladé. Po incidentu byl zakázán vstup do vody na plážích v Hurghadě a na následující dva dni zákaz veškerých vodních aktivit včetně potápění.

Přečtěte si A STATEMENT ON LATEST ABNORMAL SHARK BEHAVIOR - prohlášení o neobvyklém chování žraloků v poslední době od organizace HEPCA (Hurghada Environmental Protection and Conservation Association).

  

Autor textu/fotografií: Pavla Charousková