Chceme Vám představit pár zajímavých rybek, které díky jejich dokonalým mimikrám nalézáme jen zřídka a jsou v Rudém moři spíše raritou. Jde o vějířníka (ghost pipefish), který se maskuje kvůli své omezené pohyblivosti a rozedrance (frogfish), který využívá mimikry nejen k maskování se ale i k lovu.

Vějířníci (Ghost Pipefish)

Patří do čeledi Vějířníkovití - Solenostomidae, řád Volnoostní - Syngnathiformes. Vyskytují se v teplých vodách Indického oceánu od Afriky po Asii. Příbuzným druhem je mořský koník, ale od vějířníka je odlišuje několika znaky. Hlava vějířníka je držená pod úhlem vzhledem k tělu, ale ne pod tak velkým jako u mořského koníka, vějířníci mají jiným způsobem ustavené ploutve, vějířníkům také neslouží ocas jako chápavý orgán... Ale u obou tělo tvoří kostra z kostěných destiček a na konci dlouhého rypce jsou malá ústa, do kterých nasávají potravu a oba se také umí dokonale maskovat...
Ghost pipefish na EL Minya     Ghost pipefish na Abu Galawa

Vějířník třásnitý, Ornate Ghost Pipefish (Solenostomus paradoxus)
Tento druh vějířníka je nejrozšířenější a také nejbarevnější. Žije ve společnosti měkkých korálů. Díky kůstkám tvarujícím tělo je vějířník téměř nepohyblivý, jedinou hybnou sílou jsou malé ploutve. Ryby nemohou rychle prchat před dravci a skrývají se v korálech. Proto rybky přijímají vybarvení podle prostředí, kde žijí, již po larválním stádiu. Existuje mnoho různých barevných variant od červené, žluté po černou nebo téměř průsvitnou s komplikovanými vzory. Dorůstají se maximální délky 12 cm. Živí se převážně drobnými korýši. Většinou žijí ve dvojici – sameček a samička. Samičky nosí jikry ve váčku na své břišní ploutvi. Vyskytují se již od 4-metrové hloubky až do 30 metrů.
  
Vějířník modroploutvý, Robust Ghost Pipefish (Solenostomus cyanopterus)
Tyto vějířníci existují také v různých barevných variantách. Nejčastější je hnědá, odstíny se mění od světlé po tmavou v závislosti na prostředí, ve kterém žijí. V oblastech s porosty mořské trávy, se mohou vyskytovat i odstíny zelené. Ty, co vídáme v Rudém moři, vypadají jako kousek utržené plovoucí mořské trávy.  Je to největší druh vějířníků, který se dorůstá až 15 cm. Normálně se vyskytuje osamoceně nebo v párech v mělčích vodách od 4 do 20 metrů.
  

Rozedranci (Frogfish)

Patří do čeledi Antennariidae (=antenna bearers – vybaveni anténou). Jsou to relativně malé ryby. Největší se dorůstají 38 cm, vyskytují se i malé druhy ne větší než 10 cm. Můžeme nalézt různě zbarvené rybky od černé do červené, purpurové, oranžové, žluté, hnědé, zelené nebo béžové a bílé. Mohou být různě skvrnité. Mají výborné mimikry, takže je nemusíte rozeznat od houby, korálu nebo řasy.
Prsní ploutve jsou modifikované a vypadají jako chodidla s malými prstíky. První hřbetní osten je modifikován do pohyblivého rybářského prutu s lákavou návnadou na špičce. Tento „prut“ může mít různou délku podle druhu rozedrance. Ryba pomocí svých skvělých mimiker loví jiné menší rybky nebo korýše. Když se kořist dost přiblíží přilákána návnadou, prudkým otevřením čelistí vytvoří v ústní dutině podtlak a kořist vsají tak rychle, že je to téměř nepostřehnutelné.

Frog fish na El Fanadir     Frogfish na Salem Express

Rozedranec Commersonův, Commerson's Frogfish (Antennarius commerson)
Je to druh, který se vyskytuje v Tichém a Indickém oceáně a také v Rudém moři. Jedná se o větší druh, ryby se dorůstají až 38 cm délky.
  

Autor textu/fotografií: Pavla Charousková