Koráli patří mezi žahavce z třídy korálnatci (Anthozoa). Jsou to mořští bezobratlí živočichové žijící v koloniích identických polypů. Polypy jsou drobné organizmy příbuzné mořským sasankám a medúzám. V Rudém moři najdeme nepřeberné množství druhů korálů. V zásadě můžeme rozlišit tvrdé koráli - Scleractinia (např. stolové nebo mozkové koráli), měkké koráli - Alcyonacea (např. laločníci) a jim příbuzné rohovitky - Gorgonacea. Tvrdé koráli vylučují uhličitan vápenatý a tak vytvářejí ochranný skelet, který formuje korálové útesy. Zatímco měkké koráli uhličitan vápenatý nevylučují a mají jen zpevněný skelet s ostnatou nebo zrnitou texturou, která odrazuje predátory, jsou však nedílnou částí ekosystému korálového útesu.

Korálové útesy vytvářejí domov pro ryby a mnohé další druhy živočichů. V Rudém moři najdeme útesy různé velikosti a tvarů. Některé se táhnou podél pobřeží, jiné obklopují ostrovy nebo samostatně "vyrůstají z mořského dna". Najdeme zde útesy dlouhé mnoho kilometrů ale také malé korálové věže. Také při potápění v okolí Hurghady můžeme pozorovat rozmanité druhy korálů pestrých barev - měkké laločníky a rohovitky, tvrdé větevníky či mozkové koráli a mnohé další.

Tvrdé koráli - Hurghada, Egypt Měkké koráli - Hurghada, Egypt
Tvrdé koráli (Carless Reef, Hurghada) Měkké koráli (Carless Reef, Hurghada)

Jak se vytváří korálový útes

Korálové útesy se začínají vytvářet tak, že se polyp zachytí například na kameni na mořském dně. Koráli jsou většinou hermafrodité, mohou se rozmnožovat jak pohlavním tak nepohlavním způsobem. Vytvářejí na tisíce klonů, které budují pevné schránky. Ty se spojují v kolonie, které se rozrůstají stovky až tisíce let, spojují se s dalšími koloniemi a tak vytvářejí korálový útes. Vrství se na sebe a tak může vzniknout dokonce i ostrov. Některé z korálových útesů se začaly vytvářet už před 50 milióny let.
  
Tvrdé koráli se vyskytují většinou v mělkých vodách tropických moří. Většinu živin (až 90%) získávají koráli díky slunečnímu svitu prostřednictvím fotosyntézy řasy zooxanthellae, se kterou žijí v symbióze a také díky ní jsou barevné. Avšak potravu přijímají koráli i v noci a to tak, že vystrkují chapadla, často žahavá, a jimi lapají zooplankton a někdy dokonce drobné rybky. Oproti tomu měkkým korálům se daří ve vodách bohatých na živiny i s menší intenzitou světla.

Cup coral ve dne - Hurghada, Egypt Cup coral v noci - Hurghada, Egypt
Ve dne nenápadný korál (El Fanadir, Hurghada) ... v noci "rozkvétá" (El Fanadir, Hurghada)  

Ohrožení korálových útesů

Často se mluví o úbytku korálových útesů v důsledku klimatických změn. Dochází k tomu, že koráli, které normálně žijí v symbióze s řasou zooxanthellae, ji začnou vypuzovat. V důsledku toho ztrácejí barvu, bělejí. Důvodem může být například znečištění nebo nemoci, ale hlavním faktorem je vzrůstající teplota vody. Úbytek korálů bývá způsoben též jejich napadením hvězdicí zvanou Trnová koruna nebo bouřlivým počasím, kdy vlny dokážou strhnout korál vyrůstající na vrcholku útesu. Také Egypt se zapojil do mezinárodního projektu BleachWatch, který se věnuje sledování těchto změn a umožňuje jejich studium. Snaží se také zvýšit informovanost potápěčských operátorů a průvodců o útesech, které pravidelně navštěvují.

Nedotýkejte se, prosím, těchto křehkých živočichů a pohybujte se u korálového útesu opatrně a s neutrálním vyvážením. Doporučujeme kurz PADI Peak Performance Buoyancy.
 
Pokud se chcete dozvědět více o obyvatelích korálových útesů, podívejte se na Atlas ryb Rudého moře nebo na Atlas dalších živočichů, také si přečtěte o vlivu opalovacích krémů na korálové útesy.
 
Zde naleznete fotografie rozmanitých korálů.
  

 
Autor textu/fotografií: Pavla Charousková