Black corals, thorn corals

Černé koráli, trnatci

Trnité koráli v hlubinách

Černé koráli v Rudém moři mohou růst velmi hluboko, až tam, kam nedosáhnou sluneční paprsky a rýsují se jen temné skalní formace. Ale to není ten pravý důvod, proč se trnatcům říká černé koráli. Možná nejde o barevné a atraktivní koráli. Někteří trnatci připomínají tmavé rozčepýřené keře. Jiní trnatci vypadají jako pokroucené dráty trčící ze stěny útesu. Černí ovšem nejsou, mají různé barvy. Je tu ještě něco, co nevidíme. Tyto koráli, tedy jejich pevné avšak pružné kostry tvořené bílkovinami a chitinem, jsou černé uvnitř.

Řád určený těmto korálům se nazývá Trnatci (Antipatharia) a byl přeřazen mezi šestičetné korálnatce (podtřída Hexacorallia, třída Anthozoa). Jejich polypy mají šest chapadel. Název Antipatharia pochází ze starořeckého slova antipathes „proti nemocem“, což je svázáno s předpokládanými léčivými účinky těchto korálů. Ještě k názvu trnatci. Ten, jak si můžete všimnout, dostali, protože vypadá, jako by jejich větve byly obsypány množstvím drobných trnů. Každopádně trnatci jsou trochu jiní než ostatní koráli.

Trnatec Antipathes dichotoma
Trnatec Antipathes dichotoma
Trnatec Antipathes dichotoma
Trnatec Antipathes dichotoma
Trnatec Antipathes sp.
Trnatec Antipathes sp.
Trnatec Antipathes sp.
Trnatec Antipathes sp

1. Černé koráli připomínající keře

Trnatci, které můžete najít na hlubokých stěnách útesů v okolí Hurghády se nazývají Antipathes dichotoma z čeledi Trnatcovití (Antipathidae). Na pohled tmavě zelené keře se štíhlými obvykle bohatě rozvětvenými větvemi dorůstají velikosti i více než 2 metry. A vyskytují se v hloubkách od 20 pravděpodobně až do 300 metrů. Nehostí řasy zooxanthellae, takže preferují stěny se silnějšími proudy, které jim přinášejí dostatek zooplanktonu. Polypy těchto trnatců jsou drobné, mají průměr pouze o trochu větší než 2 milimetry. Na jemných výběžcích větví bývají čtyři na 1 centimetr. A připomínají drobné trny, které vás nepopíchají, ale mohou požahat. Jednotlivé exempláře bývají odlišné, “keře” mohou být hustě anebo trochu méně rozvětvené. Trnatci poskytují úkryt různým drobným rybkám, například štětičkovcům dlouhonosým. Jeden takový keř najdete například na lokalitě Cave Abu Ramada. Celosvětová populace černých korálů v dostupných hloubkách se v minulém století významně snížila kvůli jejich oblibě výrobci šperků, kteří z nich vyráběli černé korály.

Trnatec Cirrhipathes sp.
Trnatec Cirrhipathes sp.
Trnatec Cirrhipathes sp.
Trnatec Cirrhipathes sp.
Trnatec Cirrhipathes sp.
Trnatec Cirrhipathes sp.
Trnatec Cirrhipathes sp.
Trnatec Cirrhipathes sp.

2. Koráli dráty

Ve velkých hloubkách v Rudém moři je už jen písek a holé skály, tu a tam ze dna trčí jen dlouhé "dráty"... Mezi trnatce patří také koráli rodu Cirrhipathes opět z čeledi Trnatcovití (Antipathidae), které vypadají jako dráty. Působí trnitě z toho důvodu, že polypy nejsou schopny úplně zatáhnout svá chapadla. Mohou dorůst délky i více než 3 metry a bývají všelijak pokroucení nebo zatočení. Existují různé druhy těchto korálů. Někteří žijí v symbióze s řasami zooxanthellae, jiní ne a tak jsou závislí na lovu zooplanktonu. Podle toho také rostou buď mělko anebo hlouběji. Tito trnatci mohou být různě zbarvení. Po drátech často “pobíhají” droboučké rybky zvané hlaváči. Žije na nich také specifický druh krevety, který se mi zatím na korálových útesech v okolí Hurghády nepodařilo objevit.

Tyto koráli byste si mohli splést s rohovitkami Ellisella, některé jejich druhy také připomínají biče nebo dráty. Při bližším pohledu je však snadno rozeznáte. Rohovitky na rozdíl od trnatců mají polypy s osmi chapadly světlejší barvy, které jsou schopny zatáhnout. Jsou to měkké osmičetné koráli. Většinou rostou svisle zezdola nahoru a vytvářejí skupinky “drátů”, nebo se rozvětvují. Zatímco trnatci Cirrhipathes mají jen jeden “drát”, který může růst jak vodorovně ze stěny tak i zezdola nahoru hlavně ve větších hloubkách. Rohovitky Ellisella se nekroutí tak, jako trnatci, ale mohou být mírně zprohýbané nebo může být špička jejich prutu ohnutá dolů.

Na útesech Rudého moře můžete najít i další druhy trnatců. Například koráli rodu Myriopathes z čeledi Myriopathidae. Na jejich větvích můžete zaregistrovat “trny” podobné jako u korálů čeledi Antipathidae.

Trnatec Myriopathes sp.
Trnatec Myriopathes sp.
Trnatec Myriopathes sp.
Trnatec Myriopathes sp.

kmen Cnidaria - žahavci, třída Anthozoa - korálnatci, řád Antipatharia - trnatci:
- čeleď Antipathidae - trnatcovití - rod Antipathes - trnatec, rod Cirrhipathes - trnatec
- čeleď Myriopathidae - rod Myriopathes - trnatec

 

Autor textu/fotografií: Pavla Charousková