Potápění Hurghada

 

Noční život Rudého moře

Noční ponory lze uskutečnit i v Hurghádě. Svět pod vodou je pro nás nový a záhadný. Při potápění v noci můžeme odhalit další stránky tohoto světa a poznat ho z úplně jiného pohledu než ve dne. Je to neuvěřitelný pocit objevovat tajemství skrytá pod vodou po západu slunce. A s potápěčskou svítilnou je tam hodně k objevování. I pro ty, kteří udělali stovky ponorů v Rudém moři, je velká šance, že v noci uvidí živočicha, kterého nikdy předtím neviděli. Často je třeba hledat drobné věci a také si uvědomit, že noční živočichové nemají rádi světlo a reagují na něj tak, že se v mžiku skryjí v útesu.

Na noční potápění vybíráme nám známé, mělčí, nenáročné lokality. Můžeme naplánovat také ponor ze břehu. Ještě než se setmí, si všichni připravujeme a kontrolujeme výstroj. Každý je vybaven hlavní a případně záložní svítilnou nebo chemickým světlem. Před západem slunce ještě zbývá chvíle, kdy si můžeme připomenout, co jsme na útesu viděli během dne a co máme šanci vidět v noci. Také si řekneme, jak se pod vodou na nočním ponoru dorozumět, jak ukazovat signály. K tomu nám poslouží mimochodem také potápěčská lampa. A pak do vody …

Poustevníček     Perutýn

Během nočního ponoru vidíme jen to, co nám osvětluje podvodní svítilna, držíme se při sobě. V Rudém moři včetně potápěčských lokalit v Hurghadě je mnoho živočichů, kteří jsou aktivní v noci a vyrážejí za svou obživou. Jsou to například perutýni, různé druhy murén (některé máme šanci vidět pouze v noci), ježovky, hvězdice, různé druhy korýšů nebo plžů a mlžů (včetně nebezpečné homolice). A naopak, barevné korálové rybky, které jsou během denního potápění všude kolem nás, se skrývají a spí mezi koráli. Když se zaposloucháme, korálový útes v noci vydává zvuky... cvakání krabích nožek...

A co můžeme na nočním ponoru v Rudém moři vidět jiného než během dne? A je toho opravdu hodně, pokud se dobře díváte!

Hlava Gorgony (Basket Star, Astroba nuda)

Patří do skupiny ostnokožců. Má velice rozvětvený tvar, podobný kytici o průměru 80 cm. V noci se otvírá a šplhá nahoru po útesu, kde loví potravu.

Lilijice (Feather star, Crinoidea)

Další ze skupiny ostnokožců, který loví právě v noci. Jsou to nejstarší zástupci ostnokožců, největší rozvoj prodělali v prvohorách a druhohorách. Kolem malého těla vyrůstají pernatá ramena, která mohou být různě zbarvená a mají velice dobrou schopnost regenerace.

Hlava Gorgony     Lilijice

Sasanky (Sea anemone, Actiniaria)

Mořští draví živočichové z třídy korálnatců. Jedná se o polypa přichyceného na pevný podklad přilnavou nohou. Svou kořist paralyzují žahavým buňkami umístěnými na svých chapadlech.

Sasankový krab (Hermit crab, Pagurus)

Na ulitách obývaných krabem poustevníčkem žije sasanka. Krab se s ulitou pohybuje, takže sasanka má o potravu postaráno, sasanka ho zas chrání svými žahavými buňkami.

Sasanky     Sasankový krab

Pavoučí krab (Spider crab)

Drobný krab podobný pavouku se v noci prochází po měkkých korálech (z řádu laločníci). Na nočním ponoru v Hurghadě máme šanci vidět i jiné korýše (kraby, langusty, poustevníčky), velké množství korýšů je aktivních právě v noci.

Španělská tanečnice (Spanish dancer, Hexabranchus sanguineus)

Jedná se o jednoho z největších nahožábrých plžů jasně červené barvy, kterou si můžete vychutnat právě v noci pod světlem dobré lampy. Byly nalezeny i exempláře velikosti 40 cm. Můžeme najít i další zajímavé nahožábré plže.

Pavoučí krab     Španělská tanečnice

Krmící se mozkové koráli (Brain corals)

Mozkové koráli rozvíjejí svá chapadla právě v noci. Během dne jsou chapadla uložena v drážkách korálu a slouží jako ochrana.

Mozkový korál     Mozkový korál

A mnohé další jako např. světélkující plankton, hvězdice a ježovky v akci a mnohé další… Takže vás zveme na noční ponor.

  
Další fotografie z nočních ponorů.
  

Autor textu/fotografií: Pavla Charousková